Můj zážitek s COVIDem aneb zmrvené Vánoce

Je mi 36 let, nejsem žádné tintítko a z rizikových faktorů mě trápí nadváha a vyšší krevní tlak. Nicméně to, co přišlo s COVIDem, jsem nečekal. Izolace od rodiny v ložnici, 3 týdny v posteli, celkem vyřazen z provozu na 4 týdny. Příznaky, kterými jsem si prošel: horečky, námahová dušnost, motání hlavy (na omdlení), průjem, kašel, neschopnost zívat, nucení na zvracení, bolest hlavy, svalů, kloubů a očí, nechutenství, snížená saturace kyslíku v krvi, poruchy spánku, bolest na plicích, za 3 týdny jsem byl lehčí o 10 kg… Už jsem měl sbaleno do nemocnice a byl k tomu fakt blízko. Bohužel jsem nebyl kontaktován hygienou a ani jsem nedostal kód pro nahlášení rizikových setkání z eRoušky 🙁

Tahle nemoc je strašná mrcha, vůbec na to nevypadá a rozhodně to není žádná vymyšlená rýmička či chřipečka. Několik lidí mého věku z našeho okolí se kvůli COVIDu dostalo do nemocnice a někteří se už nevrátili!

No a jak to celé probíhalo?

Den 0: 18.12.2021

Šel jsem v rámci mého zaměstnání na antigenní test. Nechal jsem si jej udělat, a i jsem si nechal udělat test na protilátky. Obojí negativní… Podle všeho antigenní test byl falešně negativní.

Den 1: 19.12.2020

Večer mě přepadla únava.

Den 2: 20.12.2020

Celý den únava a večer zimnice. Změřil jsem se bezdotykovým teploměrem na čelo a ukázal mi běžnou teplotu.

Den 3: 21.12.2020

Volám svému praktickému lékaři, posílá mě na COVID test, ačkoliv nemám typické příznaky. Za 2 hodiny jsem po testu a odpoledne už vím pozitivní výsledek. Připojuje se bolest hlavy, kloubů, očí a svalů. Od tohoto dne se izoluji od rodiny v ložnici a nonstop ležím.

Dny 4-9: 22.12.2020-27.12.2020

Trvají tyto příznaky: bolest svalů, kloubů, očí, hlavy, několikrát denně zimnice (ibalgin pomůže, ale mám normální teplotu), nemohu zívat. Cítím se jako v horečkách, ale teploměr říká, že je nemám.

Den 10: 28.12.2020

Dnes několik podstatných změn – už mě nebolí hlava, oči, svaly a klouby. Jupí. Ale začíná se mi hůře dýchat a pociťuji motání hlavy. Když jdu třeba na záchod, hodně zhluboka dýchám a musím se něčeho držet, jinak to se mnou sekne. Po návratu do postele cca 5 minut zhluboka dýchám, abych byl v pohodě. Stále mi infra bezdotykový teploměr ukazuje, že nemám teplotu. Žena mi sahá na čelo a říká, že je chladné, že teplotu nemám. Nedá mi to a vyndám klasický teploměr – ten ukáže 38,8. Takže celý týden mám horečky a nevím o tom, super. Žena a dvě děti (1 a 4 roky) byly na testech, naštěstí negativní – izolace funguje.

Dny 11-15: 29.12.2020-02.01.2021

Vše z dne 10 přetrvává. Je mi fakt mizerně, ten dech je nejhorší. Dny 13-15 byly ve znamení nedostatku spánku právě z tohoto důvodu. 3 noci po sobě jsem usnul pozdě vyčerpáním a po 3-4 hodinách jsem se probudil s hlubokým nádechem. Teď už to má dopad na psychiku. Kamarád mi dovezl pulzní oxymetr a začal jsem si měřit saturaci kyslíku v krvi. Normálně má člověk mít 96 a více. Já jsem měl 90-94. Na Bulovce dávají člověka na kyslík se saturací 91 a méně. Prosím ženu, aby mi sbalila do špitálu tašku s věcmi. Pátek a sobota byly asi nejhorší. V pátek byl svátek, a tak jsem nemohl konzultovat s doktorem. Pomohla mi služba ulekare.cz. Mluvil jsem i z dokotorem COVID centra z Bulovky. Řekl mi, že je to na mě, ale že slyší, že můžu nromálně mluvit, takže to nevidí až tak černě. Ale ať si cestu rozmyslím – může se mi totiž stát, že si 3-4 hodiny počkám na příjem a i tak mě pak mohou poslat domů se slovy, že to nejspíš zvládnu doma sám. I mě občas píchne na plicích.

Den 16 a 17: 03.01.2021 a 04.01.2021

Poprvé od začátku nemám ve dni 16 horečku, ale jen zvýšenou teplotu. O trochu lépe se mi dýchá. Den 17 znamená, že jsem bez teplot úplně. Dech je lepší, mohu už spát, vrátilo se mi zívání a opustily mne všechny příznaky až na 3: pokašlávám, jsem stále unavený a při hlubokém nádechu cítím, že to v plicích trochu drhne a nutí mě to kašlat.

Dny 18-23: 05.01.2021-10.01.2021

Postupně se to zlepšuje a v neděli 10.01.2021 už nemám žádné příznaky. Čtyřletý syn začal kašlat – 7.1.2021 šel na test a naštěstí je negativní.

Dny 24-28: 11.01.2021-15.01.2021

V pondělí 11.1.2021 jsem po 3 týdnech vstal z postele a začal jsem pomalu fungovat a lékař mne prohlásil za neinfekčního. Končí izolace a v pátek mi končí neschopenka.

Je to hnusná nemoc, takhle špatně mi dlouho nebylo a byl jsem takhle malinký kousíček od toho, abych si zavolal eRZetu. Vadí mi zlehčování epidemie, vadí mi přístup české vlády k tomu všemu, vadí mi nekompetentnost Babiše a lidí okolo něj, vadí mi, že odmítají pomoc zdravotníků ze zahraničí a v ČR padají zdravotníci na hubu, vadí mi, že se všechno řeší o 2 měsíce později, než by se mělo, vadí mi, že z toho Babiš jen dojí PR body. Komunikace na podporu očkování NULA. Protekce v rámci přednostního očkování nerizikových skupin nás vrací do hluboké totality a je na tom vidět, jak to nemají pod kontrolou….. Jedinou cestou je, dle mého soudu, to, aby se co nejdřív co nejvíc lidí naočkovalo. Sice budou očkovaní nejspíš i nadále infekční, ale virus se v nich nerozmnoží, takže se přenášená nálož bude postupně zmenšovat. Prosím, zamyslete se nad tím. Zdravotní systém drží pohromadě jen díky obětavosti zdravotníků, očkovací centra se dávají dohromady jen díky hejtmanům. Dodržujte pravidla, nenakažte sebe i ostatní a co nejdříve se nechte očkovat.

Tipy a odkazy

 • Měřte se klasickým teploměrem nebo si na něm občas ověřte, že vás bezdotykový měří správně/stejně
 • Mějte doma vitamíny C a D, zinek, paralen / ibalgin na srážení teploty
 • Mějte doma pulzní oxymetr na měření saturace kyslíku v krvi
 • Komunikujte se svým praktickým lékařem
 • Mějte vodu, klasickou i minerální
 • Fakt je důležité hodně pít, ideálně 2-3 litry denně. Že pijete dobře, poznáte podle častého močení s bledou barvou.
 • Mějte ionizátor vzduchu, v izolaci se hodí. Když ho máte puštěný a hodně větráte, zničíte spoustu virů.
 • Na záchodě, jste-li muž si na vše sedejte a splachujte se zavřeným záchodem
 • Do koupelny a na WC choďte ideálně v tu dobu, kdy nehrozí, že by někdo po vás obratem do těchto místností šel
 • Mějte sbalenou tašku do nemocnice
 • Mějte kvalitní respirátory a roušky s vysokou mírou filtrace
 • Mějte dostatek dezinfekce na ruce a vždy když jdete z izolace použijte dezinfekci a mějte roušku. Mimo izolaci musíte strávit co nejméně času. Když k vám někdo jde a nese vám třeba jídlo, taky musí toto dodržovat.
 • Máte-li děti, které potřebujete otestovat, použijte testovací místo, kde jde ideálně o drive-thru režim (nemusíte vylézt z auta) a kde dělají výtěry z krku. Například HAMR DriveIn v Praze
 • Mrkněte se na návod na COVID od praktických lékařů
 • Není-li váš doktor dostupný, tak i o svátku vám pomohou na ulekare.cz, kde za 100 Kč doktor odpoví do 24 hodin a za 200 Kč do 6 hodin.
 • Chcete-li informace o koronaviru, doporučuji pořad Osobnost plus s biochemikem Janem Konvalinkou – každý čtvrtek je s ním rozhovor na aktuální témata.
 • Jednoznačně se nechám očkovat, s konspiračními teoriemi na mě nechoďte. Hodně mi v tomto přesvědčení pomohli tento pořad České Televize – Země v nouzi, moderuje Daniel Stach.